Wpisz swoje uwagi odnośnie serwisu

Certyfikaty dla firm

Zapytanie ofertowe


Kącik technologiczny ›

Nowości z rynku drzewnego

  • ADRADAR.PL


    Zachęcamy Państwa do skorzystania z przeszukiwarki portali nieruchomości Adradar. Jest to narzędzie umożliwiające dostęp do ogłoszeń z kilkudziesięciu portali w jednym miejscu. Zaawansowany algorytm grupuje je, dzięki czemu otrzymujemy pełną historię obecności danej nieruchomości na rynku. System wysyła powiadomienia o interesujących nas mieszkaniach nawet w ciągu 8 minut od ukazania się w Internecie.
    czytaj więcej ›
  • Nowe życie traka – części zamienne do maszyn tartacznych

    Najbardziej eksploatowane części maszyn tartacznych, jak prowadnice, łożyska, segmenty, suwaki lignofolowe wymagają regularnej wymiany, co znacząco pozwala wydłużyć żywotność parku maszynowego. Jednak nie chodzi tylko o to, aby zużyte części wymieniać na nowe, ale także o jakość instalowanych w maszynie elementów. Ważne, aby części były one wytwarzane ze zgodnością materiałową urządzeń producenta, bo tylko to zagwarantuje bezawaryjną i bezpieczną dla operatorów eksploatację maszyn.
    czytaj więcej ›
  • Promocja kształcenia zawodowego w branży drzewnej na targach DremaSilesia!

    W branży drzewnej jest wielki popyt na specjalistów, stąd na targach DremaSilesia przygotowywane jest wydarzenie - Strefa Warsztatów i Edukacji Zawodowej - przez portal Drewno.pl i Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy przy wsparciu Międzynarodowych Targów Poznańskich - organizatora targów.
    czytaj więcej ›
  • Energia z Drewna

    Energia z Drewna – dwudniowa konferencja na targach DREMASILESIA 2017!
    czytaj więcej ›

Kategorie

Inauguracja prac Komisji Wspólnej Lasów Państwowych

Na inauguracyjnym posiedzeniu Komisji Wspólnej Lasów Państwowych i organizacji działających na rzecz przedsiębiorców leśnych, które odbyło się 10 maja, dyrektor generalny Konrad Tomaszewski wręczył akty powołania 97 członkom Komisji Wspólnej, wśród których znaleźli się reprezentanci przedsiębiorców leśnych, pracowników jednostek LP różnego szczebla oraz środowiska naukowego. Kolejne spotkanie komisji odbędzie się już w drugiej połowie czerwca.
Członkowie komisji mają wypracować bądź poprawić zasady zamawiania, nadzoru i odbierania usług leśnych. Umożliwi to odpowiedni rozwój zakładom usług leśnych oraz wpłynie na stabilność tego sektora. Obecni na pierwszym spotkaniu reprezentanci przedsiębiorców przedstawili postulaty dotyczące współpracy na linii LP – ZUL. Przedstawiciele Polskiej Leśnej Izby Gospodarczej zaproponowali, aby kosztorysowanie i rozliczanie prac leśnych odbywało się tylko na podstawie katalogów. Według PLIG warto umożliwić użycie harwestrów w tych nadleśnictwach, gdzie jest to dopuszczalne technologicznie.
Reprezentanci Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych zwrócili się z prośbą o rozważenie zmiany ilości sortymentów drewna, zaznaczyli też, że jest potrzeba rzeczowego skatalogowania prac leśnych i zwiększenia na nie nakładów finansowych.

Ankieta nt. leśnych firm usługowych

Podczas spotkania przedstawiciele Dyrekcji Generalnej LP zaprezentowali wyniki ankiety, dotyczącej leśnych firm usługowych. Sondaż ten został przeprowadzony we wszystkich nadleśnictwach na terenie kraju. Jak wynika z ankiety w ubiegłym roku dla Lasów Państwowych usługi świadczyło 6333 firm, z czego 3839 było głównymi wykonawcami umów, zaś 2494 było podwykonawcami. Liczba zatrudnionych w leśnych firmach usługowych wyniosła 41 351 osób (łącznie z właścicielami).

Portal Komisji Leśnej

Na potrzeby komisji został utworzony specjalny portal, na którym będą zamieszczane między innym informacje o pracach komisji, stanowiska czy też dokumenty i analizy.
Obecnie Zakład Informatyki LP pracuje nad centralną bazą, w której byłaby zamieszczona kompleksowa informacja o danej firmie świadczącej usługi leśne. Można będzie tam znaleźć informacje o wartości wykonywanych usług, miejscu ich realizacji, ewentualnych karach i odstąpieniu od umowy. Ciekawym rozwiązaniem będzie także możliwość zamieszczenia uwag odnośnie wykonanych prac. 

Źródło: Lasy Państwowe, Fot. S. Skupiński, 4woodi.pl