Wpisz swoje uwagi odnośnie serwisu

Certyfikaty dla firm

Zapytanie ofertowe


Kącik technologiczny ›

Nowości z rynku drzewnego

Kategorie

Raport w sprawie Puszczy Białowieskiej

Po wizji lokalnej Puszczy Białowieskiej podczas spotkania z dziennikarzami zostały zaprezentowane efekty prac ekspertów z Rady Naukowej Leśnictwa. Przedstawili je Szefowa Gabinetu Politycznego Prezes Rady Ministrów Elżbieta Witek oraz prof. Janusz Sowa z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Powołana z inicjatywy premier Beaty Szydło 18 lutego 2016 r. Rada Naukowa Leśnictwa skupia niezależnych ekspertów doradzających w zakresie gospodarowania polskimi lasami. Jak podkreśliła minister Elżbieta Witek, grupa naukowców miała ocenić stan i perspektywy Puszczy Białowieskiej. Już na wstępie prof. Janusz Sowa zaznaczył, że konieczne jest podjęcie działań, które ograniczą gradację kornika.
- To, co zobaczyłem w Puszczy Białowieskiej przeraziło mnie i nas wszystkich – powiedział Janusza Sowa. -Ten cud przyrody, powstały na skutek działalności człowieka, umiera na naszych oczach. Co gorsza, na skutek błędnych decyzji człowieka – dodał.
Profesor omówił stan niszczenia Puszczy, który jego zdaniem jest bardzo duży. Problemy związane z obumieraniem drzew nie są jedynymi, które dotykają ten obszar, bo fauna, która dotychczas znajdowała w nim schronienie i pożywienie zaczyna zanikać.
Przewodniczący Rady podkreślił, że obecna degradacja Puszczy jest wynikiem błędnych decyzji podejmowanych w listopadzie 2011 roku. Te niewłaściwe działania związane były m.in. z pozostawieniem drzew, które uległy zniszczeniu podczas porywistych wiatrów, co dało początek gradacji. Ponadto, problemem jest także tzw. „etat cięć”, który ogranicza działania leśników.
Janusz Sowa podkreślał, że kluczowe znaczenie ma podjęcie działań, które ograniczą gradację kornika, co da możliwość uratowania zdewastowanych drzewostanów świerkowych i sosnowych.
Rada Naukowa Leśnictwa przygotowała dla premier Beaty Szydło raport nt. stanu Puszczy Białowieskiej. Profesor Sowa mówił, że zawarte zostały w nim informacje o przyczynach problemów oraz wskazania, w jaki sposób przeciwdziałać niszczeniu Puszczy. Rekomendacje dotyczą np. zmian w prawie, które umożliwią sprawniejsze działania leśników. 

Źródło: Lasy Państwowe, 4woodi.pl