Wpisz swoje uwagi odnośnie serwisu

Certyfikaty dla firm

Zapytanie ofertowe


Kącik technologiczny ›

Nowości z rynku drzewnego

  • ADRADAR.PL


    Zachęcamy Państwa do skorzystania z przeszukiwarki portali nieruchomości Adradar. Jest to narzędzie umożliwiające dostęp do ogłoszeń z kilkudziesięciu portali w jednym miejscu. Zaawansowany algorytm grupuje je, dzięki czemu otrzymujemy pełną historię obecności danej nieruchomości na rynku. System wysyła powiadomienia o interesujących nas mieszkaniach nawet w ciągu 8 minut od ukazania się w Internecie.
    czytaj więcej ›
  • Nowe życie traka – części zamienne do maszyn tartacznych

    Najbardziej eksploatowane części maszyn tartacznych, jak prowadnice, łożyska, segmenty, suwaki lignofolowe wymagają regularnej wymiany, co znacząco pozwala wydłużyć żywotność parku maszynowego. Jednak nie chodzi tylko o to, aby zużyte części wymieniać na nowe, ale także o jakość instalowanych w maszynie elementów. Ważne, aby części były one wytwarzane ze zgodnością materiałową urządzeń producenta, bo tylko to zagwarantuje bezawaryjną i bezpieczną dla operatorów eksploatację maszyn.
    czytaj więcej ›
  • Promocja kształcenia zawodowego w branży drzewnej na targach DremaSilesia!

    W branży drzewnej jest wielki popyt na specjalistów, stąd na targach DremaSilesia przygotowywane jest wydarzenie - Strefa Warsztatów i Edukacji Zawodowej - przez portal Drewno.pl i Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy przy wsparciu Międzynarodowych Targów Poznańskich - organizatora targów.
    czytaj więcej ›
  • Energia z Drewna

    Energia z Drewna – dwudniowa konferencja na targach DREMASILESIA 2017!
    czytaj więcej ›

Kategorie

Ustawa o lasach podpisana przez prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 13 kwietnia 2016 r. o zmianie ustawy o lasach. Nowe przepisy wejdą w życie z dniem 30 kwietnia 2016 r.
Uchwalona ustawa ma na celu dokonanie zmian w ustawie z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2015 r. poz. 2100 z późn. zm.) przede wszystkim w zakresie wprowadzenia instrumentów prawnych do nabywania gruntów leśnych przez Skarb Państwa, reprezentowany przez Państwowe Gospodarstwo Leśne „Lasy Państwowe”. 

Lasy Państwowe z prawem pierwokupu gruntów leśnych

Jak podała Kancelaria Prezydenta, spodziewanym efektem przyjętych rozwiązań ma być powiększenie powierzchni lasów stanowiących własność Skarbu Państwa oraz poprawa stanu lasów przez objęcie ich standardami zagospodarowania i ochrony obowiązującymi w Lasach Państwowych.
Skarbowi Państwa, reprezentowanemu przez Lasy Państwowe, przysługiwać będzie z mocy ustawy prawo pierwokupu w przypadku: sprzedaży przez osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, gruntów oznaczonych jako las w ewidencji gruntów i budynków; gruntów przeznaczonych do zalesienia określonego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu lub lasów objętych uproszczonym planem urządzenia lasu lub decyzją określającą zadania z zakresu gospodarki leśnej.
W przypadku przeniesienia własności powyżej wskazanych kategorii gruntów w drodze zawarcia innej umowy niż umowa sprzedaży lub w wyniku jednostronnej czynności prawnej, Lasy Państwowe, reprezentujące Skarb Państwa będą mogły złożyć oświadczenie o nabyciu takiego gruntu za zapłatą równowartości pieniężnej (tzw. prawo wykupu). 

LP z prawem ingerencji w cenę gruntów leśnych
Ustawa stanowi przy tym, iż jeżeli równowartość pieniężna nie wynika z treści umowy, wówczas nadleśniczy określa ją przy zastosowaniu sposobów ustalania wartości nieruchomości przewidzianych w regulacjach dotyczących gospodarki nieruchomościami. Prawa powyższe nie będą mogły być wykonywane przez Lasy Państwowe w razie dokonania zbycia gruntu leśnego na rzecz szerokiego kręgu osób bliskich enumeratywnie wskazanych w ustawie czy na rzecz jednostki samorządu terytorialnego oraz w przypadku dziedziczenia.
Ustawa wskazuje, iż w razie zawarcia umowy sprzedaży lub innej umowy dotyczącej nabycia gruntu podlegającego prawu pierwokupu, notariusz sporządzający taką umowę jest zobowiązany do niezwłocznego powiadomienia nadleśniczego, właściwego ze względu na miejsce położenia gruntu, o treści takiej umowy. Natomiast w razie dokonania jednostronnej czynności prawnej dotyczącej nabycia gruntów wskazanych w ustawie, o fakcie tym dokonuje powiadomienia zbywca. Prawo pierwokupu lub uprawnienie do dokonania wykupu może być wykonane w terminie jednego miesiąca od dnia otrzymania przez nadleśniczego zawiadomienia o treści umowy lub treści jednostronnej czynności prawnej. Prawo pierwokupu oraz prawo wykupu jest wykonywane poprzez złożenie oświadczenia w formie aktu notarialnego u notariusza dokonującego czynności, z zastrzeżeniem, iż w razie gdy złożenie oświadczenia u tego notariusza jest niemożliwe lub napotykało poważne trudności, może być ono złożone u innego notariusza. W przypadku skorzystania z prawa wykupu w razie dokonania jednostronnej czynności prawnej dotyczącej nabycia gruntów wskazanych w ustawie oświadczenie jest składane u dowolnego notariusza i jest ono doręczane zbywcy przez nadleśniczego.
Ustawa wprowadza także zmiany w przepisach ustawy o lasach w zakresie zasad gospodarki środkami funduszu leśnego. Zgodnie z nowymi regulacjami obecnie środki funduszu leśnego będą mogły być przeznaczane również na nabywanie przez Skarb Państwa gruntów leśnych lub gruntów przeznaczonych do zalesiania. 

Źródło: Kancelaria Prezydenta LP, 4woodi.pl